Tkaní koberců láká lidstvo od doby, kdy si osvojili metodu výroby textilních vláken. Zpočátku šlo o koberce z vláken přírodních a teprve v současné době se k nim přidávají syntetické materiály. Největší slávě se tkaní koberců těšilo v době renesance, baroka a klasicismu, kupříkladu slavné francouzské gobelíny souvztaží s panováním Ludvíka XIV, který v sedmnáctém století nechal založit první manufakturu Les Gobelins, a zejména šlechta se mohla těšit z krásných nástěnných replik malířských děl. Gobelíny a tapisérie však nezobrazují pouze realistické malířské výjevy, v současnosti se na trhu objevuje řada impresionistických nebo moderních vyjádření výzdoby lidských příbytků, kupříkladu si můžete nechat zhotovit tapisérii s geometrickými obrazci, hrající všemi barvami, s níž uspějete při výzdobě přijímací haly, obývacího pokoje, pracovny nebo ložnice.
Existují také firmy, které se zabývají restaurováním a renovací starých mistrovských kousků, co lidé nachází například při objevování starých půdních či sklepních prostor v objektech v rámci dědictví po předcích, některé z těchto výrobků mohou mít i velmi vysokou historickou hodnotu a stávají se předmětem prodeje na aukcích a veřejných dražbách uměleckých předmětů a starožitností.
Jestliže si necháte utkat tapisérii, a zavěsíte ji na zeď, bude tu vystavena zejména prachu a UV záření. Prachové částice mohou obsahovat tuk a další látky, které mohou mít agresivní vliv na kobercovou textilii. Tehdy se pak vyplatí nechat výrobky odborně vyčistit, tedy nikoli v běžné chemické čistírně, ale u odborníků, kteří se tímto procesem zabývají. Ti si snadno poradí nejen s moderní tapisérií, ale i s historickými gobelíny, výšivkami, čalouněním a potahy divanů, křesel a židlí a jinými žakárovými textiliemi. Čištění ručně tkaných gobelínů https://atelierytapiserii.cz/tkani/ a tapisérií probíhá buď mokrou nebo suchou cestou, záleží na citlivosti vláken vůči mokrému způsobu čištění.